Niebawem będziemy robić 100km za 8 złotych? Polecane!

Odkrycie, którego dokonano na Politechnice Rzeszowskiej można podsumować następująco: trasę 100 km możemy przejechać wydając na paliwo zaledwie 8 zł. Taki rezultat dały badania przeprowadzane przez Studentów Politechniki Rzeszowskiej. W konsekwencji doprowadziły do wyprodukowania niezwykle taniego i przyjaznego ekologicznie paliwa. Co ważna - paliwo to może być z powodzeniem stosowane w pojazdach, napędzanych tradycyjnym silnikiem spalinowym.

Jak to wszystko się zaczęło?

Studenckie Koło Naukowe Formuła Student, to organizacja, która powołana została do budowy pojazdu wyścigowego. Badania rozwojowe, które prowadzono równolegle doprowadziły do wynalezienia CaFuel, czyli paliwa wyprodukowanego w 90% ze związków organicznych, znajdujących się w… kawie!

- Cała historia rozpoczęła się przy okazji konkursu NESCAFE Creators Academy, który wygraliśmy kilka miesięcy temu. Na początku wydawało się to niemożliwe, lecz po kilku próbach i badaniach, stwierdziliśmy, że może nam się to udać. Dziś możemy już upublicznić efekt naszej ciężkiej pracy. – Dawid Rogala, Student Mechatroniki.

Zaskoczona jest cała kadra naukowa. Badacze podkreślają, że analizy wykazały duży potencjał w tym paliwie, bowiem jego efektywność tylko nieznacznie odbiega od paliw, które są stosowane obecnie z naszych pojazdach.

- Dokonaliśmy szereg żmudnych obliczeń, aby określić wstępny skład mieszanki paliwowej, potrzebnej do napędzania silnika spalinowego. Pierwsze próby wykonaliśmy na jednostce pochodzącej z Hondy CBR 600, który był znakomitym obiektem do badań, ze względu na stoją prosta budowę i podatność na modyfikacje. – Alina Zarzycka, Studentka Mechaniki i Budowy Maszyn na Politechnice Rzeszów.

Alternatywne, ekologiczne paliwo, będzie produkować o wiele mniej zanieczyszczeń, co z pewnością przyczyni się do spowolnienia efektu cieplarnianego. Jak mówią studenci, będzie to również niezwykle tani zamiennik tradycyjnej benzyny. Z 1 kg kawy oraz odpowiednich modyfikatorów, można wyprodukować około 12 litrów gotowego CaFuel. Pozwoli to na pokonanie 100 km za około 8 złotych brutto.

- Byłem bardzo zaskoczony, że tego typu wyniki zostały u nas osiągnięte, ponieważ prace nad paliwami alternatywnymi, prowadzone u nas są od dawna, dlatego jestem pewny, że usłyszymy o tej grupce ambitnych studentów jeszcze wielokrotnie. – dr hab. inż. Krzysztof Kud, prof. PRz.

Swoje zainteresowanie nowym rodzajem paliwa wyraziły już duże koncerny paliwowe mające oddziały na całym świecie. Studenci Politechniki jednak uspokajają – ich pomysł nie zostanie sprzedany za granicę, gdyż znalazł się już krajowy inwestor z Warszawy, który w CaFuel widzi ogromny potencjał.

Więcej o odkryciu zespołu z Politechniki Rzeszowskiej znajdziemy na:
https://www.facebook.com/przracingteam

POLECAMY

piwnica logo          grota logo2                    Rzeszów portal news                    Mieszkanie w Rzeszowie do wynajęcia